Prace Józefa Wilkonia na porcelanie

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 18.04.2024 19:34

We wnętrzach Galerii van Rij w Ćmielowie zaprezentowano kolekcję obrazów oraz ręcznie zdobionej porcelany wykonanych przez sławnego polskiego malarza, ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia. Na wyjątkową wystawę "Białe Złoto. Józef Wilkoń" zaprasza Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie.

Prace Józefa Wilkonia na porcelanie Wystawę można zobaczyć w galerii przy ul. Sandomierskiej 243 w Ćmielowie do końca września. ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Jak podkreślają organizatorzy, wystawa ta, to spotkanie z wyjątkowym artystą, którego talenty zawsze fascynowały i poruszały serca wielu miłośników sztuki. Józef Wilkoń, znany z bogatego dorobku malarskiego, tym razem zaskakuje czymś zupełnie nowym – połączeniem swojej niepowtarzalnej techniki malarskiej z delikatnym światem porcelany.

Jak powiedziała kurator ekspozycji Katarzyna Rij, ta wyjątkowa wystawa jest świadkiem momentu, kiedy prace Józefa Wilkonia stały się wiecznotrwałe.

Katarzyna Rij ks. Grzegorz Słodkowski

Katarzyna Rij przyznała, że artysta nie wahał się nawet przez moment, aby zacząć eksperymentować z porcelaną.

Katarzyna Rij ks. Grzegorz Słodkowski

Sam artysta podczas wernisażu wyjaśniał, że jego prace są efektem eksperymentów, gdyż z porcelaną pracował po raz pierwszy.

Józef Wilkoń ks. Grzegorz Słodkowski

Józef Wilkoń żartował, że podczas malowania wiele razy mocno się zirytował, zwłaszcza podczas malowania dzbanków. Artysta, oglądając wystawę, był zachwycony sposobem prezentacji jego prac.

Józef Wilkoń ks. Grzegorz Słodkowski

Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów przyznał, że jest pod ogromnym wrażeniem twórczości mistrza Józefa.

Adam Spała ks. Grzegorz Słodkowski

Wśród niezwykłych przedmiotów zaprezentowanych na wystawie szczególną uwagę zwraca porcelanowe biurko zaprojektowane przez Adama Spałę, twórcę i właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Biurko składa się z 33 porcelanowych płyt ozdobionych przez Józefa Wilkonia, oprawionych w dębowe drewno. Jak tłumaczył Adam Spała, to symbol spełnionego marzenia prof. Lubomira Tomaszewskiego.

Adam Spała ks. Grzegorz Słodkowski

Gościem specjalnym wydarzenia był także pianista, kompozytor i jazzman Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy, który dla mistrza zagrał swój recital.

Włodek Pawlik ks. Grzegorz Słodkowski

Również on nie ukrywał zachwytu nad twórczością i dziełami Józefa Wilkonia.

Włodek Pawlik ks. Grzegorz Słodkowski

Wystawę "Białe złoto. Józef Wilkoń" w Fabryce Porcelany AS Ćmielów można oglądać do końca września.